NCL

Co je CL?


Ceroidní lipofuscinóza psů (Canine ceroid Lipofuscinosis, CCL) je vzácné neurologické degenerativní onemocnění psů, charakteristické zvýšeným usazováním odpadních lipidů (tuků) v nervových buňkách. Příznaky se počínají objevovat, když nahromaděný lipofuscin tlakem narušuje a ničí nervové buňky, což vede k různým zdravotním problémům, končícím až smrtí postiženého jedince. Někdy bývá CCL označována také jako metabolické onemocnění (vzhledem k chybnému metabolismu tuků, které nejsou přirozeně enzymaticky odbourávány.)


CL není v žádném případě nakažlivá nemoc.


Dosud bylo onemocnění zjištěno u řady plemen: anglický setr, americký buldok, americký stafordširský teriér, australský honácký pes, australský ovčák, border kolie, čivava, dalmatin, japonský retriever, jezevčíci, knírač trpasličí, kokršpaněl, labradorský retriever, pitbul, polský nížinný ovčák, saluka, tibetský teriér, velškorgi, zlatý retriever


CL se vyskytuje také u některých opic, u skotu, ovcí, koz, koček, koní a hlodavců. U člověka se vyskytuje NCL (Neuronal ceroid Lipofuscionsis) - toto vzácné, geneticky podmíněné onemocnění bylo u člověka popsáno již počátkem 20. st. Má několik forem (Battenův syndrom, Bielschowského syndrom) a projevuje se většinou již v dětství nebo mladém věku. Příznaky onemocnění jsou nervové záchvaty, poruchy vidění, mentální retardace, ataxie, v průběhu několika let vede ke smrti pacienta.


U různých plemen psů se CL vyskytuje v různém věku, např. u angl. setra se projevuje již ve věku 1-2 let, stejně tak i u border kolií. U jezevčíků mezi 3-7rokem.


Příznaky: nejčastějšími příznaky jsou: agresivita jinak bezproblémových psů, nevysvětlitelný strach, poruchy vidění a sluchu, ztráta orientace, nejistý krok, špatná koordinace pohybu (např. při chůzi ze schodů), duševní nepřítomnost, hyberaktivity, záchvaty podobné epilepsii, deprese,... Průběh nemoci je poměrně rychlý, během několika týdnů až měsíců od objevení prvních příznaků nastává smrt psa. Někdy se stává, že příznaky CL jsou připisovány jiným nemocem (nádory mozku, borelióza,...). Problémy vidění a s ním spojené poškození sítnice pak byly v některých případech určeny chybně jako progresivní retinální atrofie (PRA).


CCL bohužel není léčitelná, vždy vede k smrti postiženého jedince během týdnů až měsíců od prvních příznaků.


CL se nechá odhalit již u malých štěňat díky DNA testu, což umožňuje vymýcení nemoci.


https://www.caninegeneticdiseases.net/CL_site/mainCL.htm - výzkum CCL v USA


informace upravila Jitka Vancová - podklady použity z této stránky - https://tibetan-terrier.cz/cl-CCL.htm


https://www.bordercolliehealth.com/ - databáze vyšetřených boc, možnost vyšetření dna testů


Více zde: https://devonexe.webnode.cz/o-zdravi/cl-ncl-/